Airbnb – Czy warto? Sprawdzamy opinie i skargi o Airbnb.

Sprawdzamy recenzje użytkowników, doświadczenia oraz opinie o Airbnb. Przeczytaj i dowiedz się czy warto się zarejestrować oraz odbierz kupon na 100 zł na pierwszą rejestrację w Airbnb.

Malownicza toskańska willa, kamper w centrum Paryża, apartament z widokiem na warszawską starówkę, domek na drzewie w Indiach, mieszkalna jaskinia lub igloo. Albo po prostu zwykłe, wygodne i przytulne mieszkanie. Na przykład niedaleko plaży, trasy narciarskiej albo słynnej na całą okolicę piekarni. Dzięki Airbnb podczas urlopu czy podróży służbowej można choć przez chwilę zamieszkać w wymarzonym miejscu na świecie. Doznać wrażeń niemożliwych podczas korzystania z ofert turystycznych „sieciówek”. Albo udostępnić turystom z całego świata swój dom, mieszkanie lub pokój. I zarabiać na tym uczciwe, całkiem niezłe pieniądze.

O Airbnb – Historia portalu:

Airbnb to platforma, która powstała z myślą o ludziach poszukujących dla siebie idealnego miejsca nie tylko na wakacyjny pobyt. I takich, dla których tradycyjne oferty noclegowe to za mało.

Prawdziwy american dream

Historia Airbnb sięga 2007 roku. Wtedy to, w Kaliforni, spotkało się dwóch przyjaciół ze studiów, którzy właśnie tu zamierzali nadać tempa swoim zawodowym karierom. Absolwenci Rhode Island School of Design, uczelni, którą można porównać do Akademii Sztuk Pięknych, nie mieli zbyt dużo oszczędności. Szybko okazało się, że w drogim San Francisco nie stać ich nawet na wspólnie wynajmowane mieszkanie.

By podreperować budżet postanowili zaoferować noclegi w wynajmowanym mieszkaniu uczestnikom zbliżającego się sympozjum Amerykańskiego Towarzystwa Projektantów Przemysłowych. Swoją ofertę zamieścili na naprędce zaprojektowanej stronie internetowej, po czym okazało się, że w wyniku braku miejsc noclegowych spotkała się ona ze sporym zainteresowaniem.  Goście za symboliczną opłatą chętnie skorzystali z udostępnionych… materaców. Byli zachwyceni, bo nie tylko znaleźli miejsce do spania ale ich gospodarze pokazali im najciekawsze miejsca w mieście. Owi gospodarze, czyli Brian Chesky i Joe Gebbia mieli wówczas po 26 lat i właśnie otworzyli nową epokę w szeroko rozumianej turystyce.

Kiedy po kilku miesiącach dołączył do nich Nathan Blecharczyk, specjalista w branży IT – założyli firmę Airbedandbrakfast.com. Dziś jej założyciele plasują się na najwyższych pozycjach listy najbogatszych młodych (czyli przed ukończeniem czterdziestego roku życia) przedsiębiorców w skali świata.

W ciągu tych dziesięciu lat, z tygodnia na tydzień przybywa również ludzi, którzy w ramach społeczności Airbnb bogacą się o nowe doświadczenia i przyjaciół, spełnione marzenia oraz – w przypadku gospodarzy – o dodatkowe pieniądze.

Jak korzystać z Airbnb?

Airbnb można już porównać do społeczności, która nawzajem spełnia swoje potrzeby związane z bliskimi i dalekimi podróżami. Liczba jej członków rośnie z każdym dniem. Mimo tego, że by zarejestrować się na platformie Airbnb nie wystarczy podać adresu mailowego i loginu. Najpierw każdy musi zaakceptować obowiązującą tu zasadę wykluczającą brak wzajemnego szacunku. Następnie trzeba podać numer telefonu, który zostanie zweryfikowany za pomocą specjalnego kodu PIN Airbnb, otrzymanego w formie SMS. Potem wystarczy już skorzystać (lub nie) z propozycji zsynchronizowania prywatnych kontaktów z platformą Airbnb, tak by polecać znajomych lub udostępniać swój plan podróży. Na tym kończy się rejestracja a zaczyna przygoda, która najprawdopodobniej trwać będzie już zawsze.

Jak zarezerwować nocleg w Airbnb – Sprawdzamy:

Osoba chcąca wynająć miejsce noclegowe odpowiadające swym potrzebom ma do dyspozycji wygodną wyszukiwarkę. Do określenia szczegółów poszukiwanego obiektu wystarczy podać:

– datę planowanego przyjazdu i wyjazdu,

– liczbę osób, które zamieszkają w wybranym miejscu (w tym dorosłych i dzieci – poniżej drugiego roku życia i między 2. a 12. rokiem życia)

– rodzaj miejsca, którego szukasz.

Jeśli chodzi o miejsce, można wybierać spośród:

– całości obiektu (np. dom, willa, leśniczówka, etc.),

– pokojów prywatnych (czyli części domu, który prawdopodobnie będziesz dzielił z innymi gośćmi),

– pokojów hotelowych, w hostelu lub w hotelu butikowym,

– pokojów dzielonych z innymi.

Aby oferta odpowiadała również kosztom, które gość chce ponieść, warto podać również cenę jaką gotowi jesteśmy zapłacić za jeden nocleg w wybranym miejscu. Łatwiejsze rozeznanie w obowiązującym w okolicy cenniku noclegów, administratorzy strony podają średni koszt dobowego pobytu. Ceny rozpoczynają się od 38 złotych, a koniec skali oznaczono jako 4 tys. zł i więcej za dobę.

W przypadku gdy gościom zależy na natychmiastowej rezerwacji, mają taką możliwość – bez oczekiwania na akceptację ze strony gospodarzy. Wśród osób oferujących domy czy pokoje są bowiem tacy, którzy automatycznie przyjmują pod swój dach wszystkich chętnych. To bardzo ważne, bowiem może okazać się rozwiązaniem różnego rodzaju problemów, np. gdy potrzebujemy noclegu na cito. By w pełni dopasować miejsce do rodzaju podróży warto też zaznaczyć czy podróżujemy rodzinnie czy służbowo. Wśród ofert znajdują się bowiem udogodnienia uwzględniające charakter pobytu.

Warto również zapoznać się z dodatkowymi filtrami, które zapewnią: odpowiadającą liczbę sypialni, łóżek czy łazienek, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych lub pobyt u najbardziej uznanych gospodarzy.C

Airbnb – Plusy i minusy portalu

Zalety korzystania z platformy Airbnb to:

– ciekawe, piękne wnętrza – często o charakterze właściwym dla kraju lub regionu,

– bogaty wybór – pozwala znaleźć miejsce odpowiadające nawet najbardziej indywidualnym potrzebom,

– taniej niż w hotelu– dzięki rozpiętości cenowej ofert, można dostosować miejsce rezerwacji do zawartości portfela, z reguły wychodzi taniej niż w przypadku korzystania z hoteli, zwłaszcza w krajach uchodzących za „drogie” np. skandynawskich,

– rosnąca liczba atrakcyjnych ofert – wraz ze wzrostem liczby zarejestrowanych gości, przybywa gospodarzy, którzy starają się sprostać najwyższym oczekiwaniom turystów,

– zasada wzajemnego szacunku – obowiązuje tolerancja i otwartość przy zachowaniu wysokiej kultury osobistej, dzięki czemu można też poznać wspaniałych ludzi,

– pomoc i ubezpieczenie – Airbnb gwarantuje wysokie ubezpieczenie na wypadek szkód lub wypadków losowych a także całodobową pomoc w przypadku różnego rodzaju problemów,

– 100 zł w prezencie – zwykle do pierwszej rezerwacji goście dostają kieszonkowe w wysokości ok. 100 złotych, warto śledzić też promocje i polować na kody rabatowe. 

Do wad Airbnb należy zaliczyć:

– możliwość odwołania przez gospodarza rezerwacji – zwłaszcza na kilka dni przed wyjazdem, może to pokrzyżować plany urlopowe,

–  nie dla spontanicznych wypraw – rezerwacja wymagana jest często dużo wcześniej, w sezonie trudno o dostępność najciekawszych ofert.

A jakie Ty masz doświadczenia z Airbnb? Napisz swoją opinie o Airbnb poniżej w komentarzach i dyskutuj z innymi na temat portalu.

5 ( 2 recenzji)

16 komentarzy do “Airbnb – Czy warto? Sprawdzamy opinie i skargi o Airbnb.”

 1. Korzystałem z airbnb podczas podróży za granicę i było zdecydowanie taniej niż jakikolwiek hotel, a warunki były na prawdę przyzwoite. Mała kawalerka to był koszt około 70zł za dobę z tego co pamiętam. Klucze przekazała mi właścicielka mieszkania. Polecam korzystać z airbnb wszystkim niezdecydowanym!

 2. Zdecydowanie nie jest to oszutwo. Airbnb to sprawdzona firma, której można zaufać. Oferuje nam bardzo wiele możliwości noclegowych na całym świecie. Ceny zaczynają się od bardzo tanich do bardzo drogich, wszystko zależy od standardów noclegu.

 3. Właśnie ostatnio szukałem noclegu na wakacje i koleżanka powiedziała mi o airbnb, że sama korzysta i jest zachwycona. Ceny są świetne, co do tego nie ma wątpliwości do tego można zyskać bonusy za polecenie znajomych. Mam jednak pytanie jak to wygląda jeśli chodzi o płatności, płaci się z góry, czy na miejscu?

 4. Na airbnb znajdziemy noclegi prawie w każdym miejscu na świecie, choć wydaje mi się, że w Polsce nie jest to jeszcze tak bardzo popularne. Inaczej jest za granicą, w europie możemy znaleźć mnóstwo noclegów w dobrych cenach, sprawdźcie sami!

 5. Hej, na pewno musisz wpłacić zaliczkę, możliwe, że część możesz zapłacić na miejscu, ale żeby wgl zaklepać nocleg musisz wpłacić chociaż część kwoty, przynajmniej ja tak miałem.

 6. Ceny najlepsze, nigdzie indziej nie znajdziecie takich cen jak na airbnb za granicą. Korzystam i polecam, nie ma się czego bać!

 7. Z tego co ja miałem do czynienia z airbnb, to trzeba było całość wpłacić przez internet. Możliwe, że da się to rozwiązać inaczej za zgodą właściciela, ale normalnie płacisz przez internet.

 8. Tanio i wygodnie, dostałem klucze od właścicielki i mogłem korzystać z kuchnii i całego mieszkania 🙂 Polecam!!!

 9. Wynajmowanie noclegów na airbnb wygląda tak, ze szukamy konkretnego gospodarza z miasta w którym chcemy nocować, a następnie szukamy interesuącej oferty. Są opisane wszelkie parametry noclegu takie jak wyposażenie, lokalizacja, cena, dosłownie wszystko na co można tylko wpaść wynajmując mieszkanie bądź pokój.

 10. Za nocleg w Madrycie zapłaciłem około 40zł za noc, co w przypadku hoteli czy innych miejsc noclegowych byłoby niemożliwe. Właściciel miły, choć nie rozmawiał po angielsku, a mimo wszystko wiadomo, że dużo ludzi jest z za granicy i powinien choć podstawy ogranąć.

 11. Racja, zazwyczaj jak korzystam z airbnb, to szukam noclegów właśnie za granicą. Może to się zmieni i w Polce też więcej osób zdecyduje się na udostępnianie mieszkania.

 12. Mam świetną opinię na temat airbnb, bo korzystałem kilka razy i za każdym razem byłem zadowolony. Ceny noclegów są śmiesznie niskie, w porównaniu do hoteli, a czasem warunki na prawdę bardzo dobre, jak w domu. Kuchnia do dyspozycji, czego w przypadku hoteli na pewno nie zaznacie, zastanówcie się dwa razy, zanim znowu kupicie nocleg w hotelu.

 13. Sponio, bardzo mi się podoba ta strona, dobrze że ją ktoś wymyślił. Dziwne, że nie jest aż tak dobrze znana, bo większość moich znajomych o niej nie słyszała, a ja korzystam z niej zawsze na wakacjach.

 14. Aribnb to świetna społeczność, zawsze trafiam na wspaniałych ludzi, którzy służą pomocą. Przyznam, że nie znam wiele takich portali a są bardzo pomocne. Aribnb nie raz pomógł mi w organizacji moich wyjazdów

Dodaj komentarz