Portfel Bitcoin

Od czasu pojawienia się Bitcoina w 2009 roku stał się on pierwszą rzeczą, o której ludzie myślą, gdy usłyszą słowo kryptowaluta lub blockchain. Podczas gdy kryptowaluty takie jak Bitcoin są bardzo zmienne, a ich ceny w ciągu dnia mogą zmienić się nawet o tysiące dolarów, warto pomyśleć o zakupie portfela Bitcoin. Portfel Bitcoin to urządzenie bądź też oprogramowanie, które uchroni twoje kryptowaluty przed atakami hakerskimi. Przechowywanie cyfrowych walut w portfelu Bitcoin jest bezpieczniejszym rozwiązaniem niż przechowywanie ich na giełdach.

Aby pomóc tym, którzy chcą bezpiecznie inwestować w Bitcoin, sporządziłem listę najlepszych portfeli Bitcoin i urządzeń pamięci masowej. Niektóre z tych portfeli mają więcej funkcji niż inne, w tym zdolność do przechowywania więcej kryptowalut niż tylko Bitcoin, jak również dodatkowe środki bezpieczeństwa. Aby dowiedzieć się o różnicach w konkretnych typach portfeli, takich jak gorące i zimne portfele, zapraszam do zapoznania się z tym artykułem.

Gorący portfel Bitcoin to bez wątpienia mniej bezpieczne rozwiązanie niż zimny portfel Bitcoin, jednak zalecam zrozumieć te dwa pojęcia. Czym się różnią? Na to pytanie odpowiem ci w dalszej części artykułu.

Co to jest portfel Bitcoin?

Portfel Bitcoin to oprogramowanie lub urządzenie, które swoim wyglądem najczęściej przypomina klasyczny pendrive. Do każdego portfela Bitcoin przypisany jest unikalny kod, który zna wyłącznie właściciel tegoż portfela. Portfele Bitcoin ułatwiają wysyłanie i odbieranie Bitcoinów i dają prawo własności do salda Bitcoin. Portfel Bitcoin występuje w wielu formach. Cztery główne typy to desktop, mobile, web oraz portfel sprzętowy.

Portfel Bitcoin-desktop wallets

Portfele stacjonarne (desktop wallet) są zainstalowane na komputerze stacjonarnym lub laptopie i zapewniają użytkownikowi pełną kontrolę nad portfelem. Portfele stacjonarne funkcjonują jako adres, z którego możesz wysyłać lub odbierać Bitcoin czy inne kryptowaluty. Pozwalają one również użytkownikowi na przechowywanie klucza prywatnego. Kilka znanych portfeli stacjonarnych to Bitcoin Core, MultiBit, Armory, Hive OS X i Electrum.

Portfel Bitcoin-mobile wallets

Portfele mobilne pełnią te same funkcje co portfele stacjonarne. Mobilne portfele ułatwiają płatności w sklepach fizycznych poprzez „touch-to-pay” i near field communication (NFC) skanowanie kodu QR. Bitcoin Wallet, Hive Android, i Mycelium Bitcoin Wallet są przykładami mobilnych portfeli. Portfele Bitcoin są zazwyczaj kompatybilne z systemami iOS lub Android. Istnieją złośliwe oprogramowania udające portfele Bitcoin, więc zalecam zbadanie opcji przed podjęciem decyzji, który z nich użyć.

Portfel Bitcoin-web wallets

Portfele internetowe (web wallets) umożliwiają dostęp do twoich kryptowalut z dowolnego miejsca, na dowolnej przeglądarce lub urządzeniu mobilnym. Wybór portfela internetowego musi być dokonany z dużą uwagą, ponieważ przechowuje on klucze prywatne. Coinbase i Blockchain są popularnymi dostawcami portfeli internetowych.

Sprzętowe portfele Bitcoin

Sprzętowe portfele są zdecydowanie najbezpieczniejszym typem portfela Bitcoin, ponieważ przechowują Bitcoiny na fizycznym sprzęcie, który jest zwykle podłączony do komputera przez port USB. Są one praktycznie całkowicie odporne na ataki wirusów. Urządzenia te często kosztują od $100 do $200.

Dlaczego potrzebujesz portfela Bitcoin?

Zarówno Bitcoin jak i każda inna kryptowaluta nie istnieje w wersji fizycznej. Co za tym idzie nie możesz wypłacić swoich Bitcoinów i trzymać ich w domowym sejfie.

Powszechnie wiadomo, że platformy handlowe raz na jakiś czas padają atakom hakerskim, więc nawet na najbardziej zabezpieczone giełdy czy roboty nie są najbezpieczniejszym miejscem dla twoich cyfrowych aktywów. Portfel Bitcoin zabezpieczany jest licznymi szyframi i hasłami, do których dostęp masz tylko ty. Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, kradzieży twoich aktywów ze specjalistycznego urządzenia zwanego portfelem Bitcoin. Zalecam zainwestować w bezpieczeństwo twoich środków.

Najlepsze portfele Bitcoin w 2021

 • Exodus. Najlepszy dla początkujących
 • Electrum. Najlepsze dla bardziej zaawansowanych użytkowników zainteresowanych tylko Bitcoinem
 • Mycelium. Najlepszy na urządzenia mobilne
 • Ledger Nano X. Najlepszy portfel sprzętowy
 • Trezor Model T. Najlepszy dla posiadaczy dużej ilości kryptowalut
 • Ledger Nano S.

Portfel Bitcoin-Exodus

 • Typ: Hot wallet
 • Koszt: Darmowy
 • Kompatybilny portfel sprzętowy: Trezor
 • Zintegrowana giełda: Tak

Exodus to desktopowy i mobilny portfel Bitcoin z bardzo prostym interfejsem. Jedną z najbardziej popularnych funkcji Exodus jest możliwość wymiany pomiędzy rosnącą liczbą kryptowalut. Exodus obecnie pozwala na wymianę pomiędzy ponad 100 różnymi kryptowalutami.

Dzięki swojej prostocie, portfel ten jest świetny dla początkujących, którzy dopiero wchodzą w przestrzeń kryptowalutową. Posiada on również doskonałe wsparcie, co jest istotną cechą dla początkujących, którzy dopiero wchodzą w to, co wielu uważa za zagmatwany rynek.

Chociaż jest to świetne rozwiązanie dla początkujących, bardziej zaawansowani użytkownicy mogą uznać, że brakuje mu niektórych funkcji. Po pierwsze, Exodus jest zamkniętym portfelem źródłowym. To wbrew idei Bitcoin i blockchain i może stwarzać pewne obawy dotyczące bezpieczeństwa.

Exodus ma możliwość ustawienia niestandardowych opłat oprócz automatycznego ustawienia, która zapewnia, że transakcja kończy się szybko.

Portfel Bitcoin-Electrum

 • Typ: Hot wallet
 • Koszt: Darmowy
 • Kompatybilny portfel sprzętowy: Trezor i Ladger

Electrum istnieje od 2011 roku, 2 lata po powstaniu Bitcoin, i niewiele się zmienił od tego czasu. Ten portfel obsługuje wyłącznie Bitcoina. Warto wspomnieć, że ten portfel przeznaczony jest raczej dla osób bardziej zawansowanych, to za sprawą skomplikowanego interfejsu.

Electrum jest open source, pozwala swoim użytkownikom ustawić niestandardowe opłaty transakcyjne i ma możliwość wyboru między starszym Bitcoin i Segwit. Oferuje również użytkownikom możliwość określenia poziomu bezpieczeństwa, którego chcą używać. Na przykład, można utworzyć standardowy portfel, jeden z 2-factor authentication, lub portfel multi-signature.

Electrum jest idealny dla bardziej zaawansowanych posiadaczy Bitcoina, którzy potrzebują więcej funkcji.

Portfel Bitcoin-Mycelium

 • Typ: Hot wallet
 • Koszt: Darmowy
 • Kompatybilny portfel sprzętowy: Trezor, Ledger, i KeepKey
 • Zintegrowana giełda: Tak

Mycelium jest open-source, mobilnym portfelem Bitcoin. Mycelium obecnie obsługuje tylko Bitcoin, ETH, ERC-20 tokeny i FIO token. Pod pewnymi względami, Mycelium jest dość podobny do portfela Electrum. Mycelium od Electrum różni się przedewszystkim odświeżonym interfejsem i wbudowaną funkcją wymiany, której nie ma w Electrum.

Mycelium, podobnie jak Electrum, jest jednym z pierwszych portfeli w przestrzeni kryptowalut. Również jak Electrum, można ustawić niestandardowe opłaty transakcyjne, dzięki czemu można wybrać, jak długo jesteś skłonny czekać na transakcję.

Mycelium ma również kilka innych ciekawych funkcji, takich jak wsparcie dla portfeli sprzętowych, co pozwala użytkownikom trzymać swoje Bitcoin w urządzeniu pamięci masowej offline.

Portfel Bitcoin-Ledger Nano X

 • Typ: Cold wallet
 • Koszt: 119$

Ledger Nano X to druga generacja portfela sprzętowego od Ledger, francuskiej firmy, która powstała w 2014 roku. Pierwszy produkt kryptowalutowy firmy Ledger, Ledger Nano S, był jednym z pierwszych portfeli sprzętowych na rynku i zdominował rynek portfeli kryptowalutowych na kilka lat.

Nano X przypomina dysk USB i łączy się z urządzeniem użytkownika za pośrednictwem USB lub Bluetooth. Oznacza to, że możesz podłączyć portfel do swojego urządzenia z systemem iOS lub Android i nie potrzebujesz komputera. Obsługuje on ponad 1,500 kryptowalut. Ta lista stale rośnie.

Podczas gdy samo urządzenie jest portfelem sprzętowym z zimną pamięcią, zespół Ledger stworzył oprogramowanie Ledger Live. Daje to użytkownikom możliwość dodawania nowych portfeli dla różnych kryptowalut do swoich urządzeń. Portfele sprzętowe Ledger były i są obecnie najbardziej popularne w branży. Ledger jest również wyposażony w kabel USB Type-C, dzięki czemu można go podłączyć do komputera stacjonarnego lub smartfona.

Portfel Bitcoin-Trezor Model T

 • Typ: Cold wallet
 • Koszt: 193$
 • Zintegrowana giełda: Tak

Trezor, podobnie jak Ledger, to zimny portfel Bitcoin. Jego Model T jest drugą generacją portfeli sprzętowych, które stworzyli. Trezor Model T jest bardzo podobny do Ledgera, ale daje użytkownikowi możliwość dostępu do giełd innych firm, takich jak Changelly i Shapeshift, bezpośrednio w swoim interfejsie internetowym. Niestety za dostęp do giełdy musimy zapłacić więcej…

Model T wykorzystuje ekran dotykowy, który może być łatwiejszy w użyciu dla początkujących niż przyciski, które były używane w poprzednim modelu. Trezor posiada również gniazdo kart MicroSD, dzięki czemu można używać kart MicroSD do szyfrowania kodu PIN i dalszej ochrony urządzenia przed atakami.

Podobnie jak Ledger Nano X, Trezor Model T jest również wyposażony w kabel USB Type-C, dzięki czemu można go podłączyć zarówno do smartfona, jak i komputera stacjonarnego. Obecnie Trezor Model T obsługuje ponad 1600 różnych kryptowalut. Niektórzy uważają, że Model T jest nieco bezpieczniejszy niż Ledger Nano X.

Portfel Bitcoin-Ledger Nano S

 • Typ: Cold wallet
 • Koszt: 59$

Ledger Nano S jest pierwszą generacją portfela sprzętowego wprowadzonego przez firmę Ledger. Podobnie jak jego następca, Nano S jest kompatybilny z tysiącami kryptowalut. Nano S nie jest dostarczany z kablem USB typu-C, więc użytkownicy z bardziej nowoczesnymi smartfonami mogą mieć problemy z podłączeniem do swoich urządzeń.

Nano S jest zasadniczo taki sam jak jego następca, Nano X, z wyjątkiem kilku funkcji. Oba obsługują tę samą listę kryptowalut i mają dostęp do oprogramowania Ledger Live. W przeciwieństwie do Nano X, Nano S nie posiada łączności Bluetooth i przechowuje tylko do 18 portfeli w porównaniu do 100 portfeli, które mogą być jednocześnie przechowywane z Nano X.

Za jedyne 59 dolarów, Ledger Nano S jest fantastycznym portfelem dla tych, którzy chcą bezpiecznie przechowywać swoje kryptowaluty za uczciwą cenę. Jest on również dość łatwy w użyciu z Ledger Live, co czyni go idealnym produktem dla początkujących, którzy szukają bezpiecznego i prostego zabezpieczenia dla swoich kryptowalut.

Hot wallet

Gorący portfel to narzędzie, które pozwala właścicielowi kryptowaluty otrzymywać i wysyłać tokeny. W przeciwieństwie do tradycyjnych walut, nie ma dedykowanych banków ani fizycznych portfeli, które można by wykorzystać do bezpiecznego przechowywania zasobów kryptowalut. Portfele kryptowalutowe to narzędzia, które są powszechnie używane do przechowywania i ochrony tych zasobów, a występują w wielu różnych formach i odmianach.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów portfeli kryptowalutowych jest tzw. gorący portfel. Różnica między gorącym portfelem a zimnym portfelem polega na tym, że gorące portfele są podłączone do Internetu, podczas gdy zimne portfele nie są.

Jak działa Hot wallet?

Gdy inwestor zdecyduje się na zakup lub wydobycie waluty cyfrowej, musi następnie określić, gdzie i jak przechowywać swoje tokeny. Chociaż nazywane są one portfelami, nazwa ta jest nieco myląca, ponieważ gorące portfele nie przechowują kryptowaluty w sposób, w jaki tradycyjne portfele przechowują walutę. Rolą gorących portfeli jest udostępnienie użytkownikom możliwości bezpiecznego przechowywania Kryptowalut oraz łatwe przesyłanie bądź analogicznie otrzymywanie tychże aktywów.

Dla inwestora kryptowalutowego, kryptograficzne klucze publiczne i prywatne są najważniejszymi elementami portfela kryptowalutowego. Klucze publiczne są podobne do nazwy użytkownika konta; identyfikują portfel, dzięki czemu użytkownik może otrzymywać tokeny bez ujawniania swojej tożsamości. Klucze prywatne są podobne do numerów PIN; pozwalają użytkownikowi na dostęp do portfela i sprawdzanie salda, inicjowanie transakcji itp. Bez jednego z tych kluczy, portfel jest praktycznie bezużyteczny.

Cold Wallet

Jak już wcześniej wspomniałem, zimne portfele to specjalnie zaprojektowane urządzenia, które są przeznaczone do fizycznego przechowywania kryptowalut. Zimne portfele, tak samo jak te gorące, mają swoje plusy i minusy, więc przejdźmy do nich.

Jedną z największych korzyści, jakie zapewniają zimne portfele jest to, że możesz mieć swoje kryptowaluty obok siebie – gdziekolwiek jesteś. Te portfele są zazwyczaj małe i kompaktowe, co umożliwia zarówno wygodę, jak i dyskrecję podczas przenoszenia lub po prostu noszenia ich przy sobie.

Zimne portfele mają jednak kilka zauważalnych wad w porównaniu do ich gorących odpowiedników. Po pierwsze, przechowywanie kryptowalut na zimno jest drogie. Typowa cena zimnego portfela to około 100 dolarów – w zależności od tego, jak dużo monet kryptowalutowych posiadasz, może to być bardzo tanie lub bardzo drogie.

5 ( 3 recenzji)

3 komentarze do “Portfel Bitcoin”

 1. Portfele sprzętowe są najbezpieczniejsze ale czy inne są niebezpieczne? Przeraża mnie cena portfeli sprzętowych i wolała bym korzystać z innych rozwiązań jednak boje się o moje aktywa.

 2. Polecam portfele sprzętowe. Tak jak wspomniał autor – są najbezpieczniejsze. Ale jest jeszcze jedna sprawa, ja jestem bardzo oporny jeśli chodzi o obsługę programów około komputerowych. Portfele sprzętowe nawet dla mnie są mega proste.

 3. Darmowe portfele to chyba jedyne dobre rozwiązanie. Po co wam wgl te portfele. Jak handlujesz na sprawdzonej giełdzie to nie potrzebujesz żadnego portfela. No chyba, że chcesz inwestować w jakiegoś robota firmy krzak…

Dodaj komentarz