Która giełda Kryptowalut jest najlepsza?

Inwestowanie w Bitcoin lub inną kryptowalutę może być na początku onieśmielające. Często pojawiają się wiadomości o oszustwach, których konsekwencją są ludzie tracące pieniądze. Chociaż jest to prawda, a wiele oszustw miało miejsce i nadal ma miejsce, nigdy wcześniej inwestowanie i bezpieczny handel kryptowalutami nie był tak prosty jak dziś. Giełda kryptowalut to kluczowe zagadnienie tego artykułu, jeśli wybierzesz odpowiednią nie staniesz się ofiarą oszustwa.

Najważniejszą kwestią przy handlu Bitcoinem lub innymi kryptowalutami jest bezpieczeństwo i ochrona. Niezależnie od tego, czy zamierzasz kupować i trzymać kryptowaluty przez długi czas, chcesz często handlować, interesuje Cię anonimowość lub prywatność, czy po prostu chcesz łatwości użytkowania. Ten artykuł pomoże ci zdecydować, która giełda kryptowalut jest dla ciebie.

Bitcoin

Dzięki temu artykułowi będziesz mógł zdecydować, która giełda kryptowalut spełnia twoje potrzeby. Przedstawię ci najlepsze możliwości jakie obecnie są dostępne na rynku i opiszę każde z nich. Opowiem ci również o typach poszczególnych giełd. A więc, zaczynajmy!

Co to jest giełda kryptowalut?

Giełda kryptowalut jest cyfrowym rynkiem, na którym handlowcy mogą kupować i sprzedawać bitcoiny i inne kryptowaluty za pomocą różnych walut fiat lub altcoinów. Giełda kryptowalut jest platformą internetową, która działa jako pośrednik między kupującymi a sprzedającymi kryptowalutę.

Giełdy kryptowalut zapewniają płynność, dzięki której możesz wymienić swoją kryptowalutę na walutę fiat, stablecoiny lub inne altcoiny. Cena rynkowa kryptowaluty jest ustalana na podstawie zleceń kupna i sprzedaży na giełdzie.

Możesz również skorzystać z usług brokera kryptowalutowego, który tylko nieznacznie różni się od giełdy kryptowalutowej. Brokerzy kryptowalutowi ustalają cenę aktywów kryptowalutowych w oparciu o cenę rynkową aktywów, ale cena kryptowalut na giełdach jest bezpośrednio określana na podstawie zleceń kupna i sprzedaży inwestorów.

Giełda kryptowalut-to naprawdę proste!

Platformy wymiany Bitcoin łączą kupujących ze sprzedającymi. Podobnie jak na tradycyjnej giełdzie, przedsiębiorcy mogą zdecydować się na kupno i sprzedaż kryptowalut poprzez wprowadzenie zlecenia rynkowego lub zlecenia z limitem. Kiedy wybrane jest zlecenie rynkowe, przedsiębiorca upoważnia giełdę do handlu monetami po najlepszej dostępnej cenie na rynku online. Przy ustawieniu zlecenia z limitem ceny, inwestor kieruje giełdę do handlu walutą po ustalonej przez użytkownika cenie.

Aby dokonać transakcji na giełdzie, użytkownik musi zarejestrować się i przejść przez serię procesów weryfikacyjnych w celu uwierzytelnienia swojej tożsamości. Gdy proces weryfikacji jest udany, następnym i zarazem ostatnim krokiem jest przelew środków na konto. Teraz twój profil jest gotowy do kupna kryptowalut.

Różne giełdy mają różne metody płatności, które są używane do deponowania funduszy, w tym przelewy bankowe, bezpośrednie przelewy bankowe, karty kredytowe lub debetowe a nawet karty podarunkowe. Przedsiębiorca, który chciałby wypłacić pieniądze z konta, może to zrobić za pomocą opcji udostępnianych przez jego giełdę, które mogą obejmować przelew bankowy, przelew PayPal, wysyłkę czeków, dostawę gotówki lub przelew kartą kredytową.

Giełda scentralizowana

Pierwszym i najbardziej powszechnym typem giełdy jest giełda scentralizowana. Popularne giełdy, które należą do tej kategorii to Coinbase, Binance, Kraken i Gemini. Giełdy te są prywatnymi firmami, które oferują platformy do handlu kryptowalutami. Giełdy te wymagają rejestracji i identyfikacji, znanej również jako zasada „Know Your Customer” lub „Know Your Client”.

Wszystkie giełdy wymienione powyżej mają aktywny handel, wysokie wolumeny i płynność. Z drugiej strony, scentralizowane giełdy nie są zgodne z filozofią Bitcoina. Działają one na własnych prywatnych serwerach. Jeśli serwery firmy zostałyby skompromitowane, cały system mógłby zostać wyłączony na jakiś czas. Co gorsza, wrażliwe dane o jego użytkownikach mogłyby zostać ujawnione.

Większe, bardziej popularne, scentralizowane giełdy są zdecydowanie najłatwiejszym wejściem dla nowych użytkowników i zapewniają nawet pewien poziom ubezpieczenia na wypadek awarii ich systemów. Kiedy kryptowaluta jest kupowana na tych giełdach, jest ona przechowywana w ich portfelach powierniczych, a nie w portfelu użytkownika, do którego posiada klucze. Ubezpieczenie, które jest zapewnione, ma zastosowanie tylko wtedy, gdy giełda jest winna. Jeśli twój komputer i twoje konto, zostanie naruszone, twoje fundusze zostaną utracone i prawdopodobnie nie będziesz miał możliwości ubiegania się o ubezpieczenie. Dlatego ważne jest, aby wycofać wszelkie duże sumy i praktykować bezpieczne przechowywanie w specjalnych portfelach.

Giełda zdecentralizowana

Zdecentralizowane giełdy bitcoinów to takie, które są obsługiwane bez centralnego organu. Pozwalają one na handel peer-to-peer walutami cyfrowymi bez potrzeby istnienia organu ułatwiającego transakcje.

Istnieje wiele korzyści płynących z decentralizacji giełd. Po pierwsze, wielu użytkowników kryptowalut uważa, że zdecentralizowane giełdy lepiej pasują do zdecentralizowanej struktury większości kryptowalut; wiele zdecentralizowanych giełd wymaga również mniej danych osobowych od swoich członków niż giełdy scentralizowane.

Po drugie, jeśli użytkownicy przekazują aktywa bezpośrednio innym użytkownikom, eliminuje to potrzebę przekazywania aktywów na giełdę, zmniejszając tym samym ryzyko kradzieży z powodu włamań i innych oszustw.

Po trzecie, zdecentralizowane giełdy mogą być mniej podatne na manipulację cenami i inne nieuczciwe działania handlowe.

Z drugiej strony, zdecentralizowane giełdy (jak wszystkie giełdy kryptowalutowe) muszą utrzymywać podstawowy poziom zainteresowania użytkowników w postaci wolumenu obrotu i płynności. Nie wszystkie zdecentralizowane giełdy były w stanie osiągnąć te ważne cechy bazowe. Co więcej, użytkownicy zdecentralizowanej giełdy mogą mieć mniej możliwości odwołania się, jeśli padną ofiarą oszustwa, niż ci, którzy korzystają z giełd ze scentralizowanymi władzami.

Jak działa giełda kryptowalut?

Giełdy kryptowalut działają w podobny sposób jak giełdy papierów wartościowych. Inwestorzy mogą składać zlecenia z limitem ceny lub zlecenia sprzedaży na giełdzie, zapewniając płynność innym inwestorom na platformie.

Zlecenia kupna i sprzedaży mogą być składane jako zlecenia rynkowe lub zlecenia z limitem ceny. Zlecenia rynkowe kupują aktywa kryptowalutowe po cenie rynkowej, podczas gdy zlecenia limitowane kupują lub sprzedają kryptowaluty po cenie określonej przez użytkownika. Jeśli cena rynkowa nigdy nie osiągnie ceny Twojego zlecenia limitowanego, wtedy Twoje zlecenie nie zostanie zrealizowane.

Giełda kryptowalut a portfel kryptowalut

Giełdy kryptowalut pozwalają na handel kryptowalutami. Bezpieczeństwo Twoich aktywów powinno być jednym z Twoich głównych zmartwień jako inwestora. Jeśli przechowujesz swoje środki na giełdzie, ryzykujesz, że ktoś się do nich włamie.

Chociaż wiele giełd ma doskonałe zabezpieczenia, w przeszłości doszło do kilku włamań na giełdy kryptowalut. Aby Twoje aktywa kryptowalutowe były bezpieczne, powinieneś przechowywać swoje środki w portfelu kryptowalutowym.

Portfele kryptowalutowe występują w postaci oprogramowań w lub w postaci fizycznego sprzętu. Portfele programowe to programy komputerowe, które bezpiecznie przechowują kryptowaluty, a portfele sprzętowe to fizyczne urządzenia, które przechowują kryptowaluty w trybie offline. Ponieważ portfele sprzętowe są niedostępne dla hakerów online, są one najbezpieczniejszym rodzajem portfela kryptowalutowego.

Najlepsze giełdy kryptowalut

 • Najlepsza giełda w 2021: Coinbase
 • Najlepsza giełda dla począrtkujących: Cash App
 • Jedna z najlepszych giełd w 2021: Binance
 • Najlepsza zdecentralizowana giełda: Bisq

Giełda kryptowalut-Coinbase

 • Opłaty: Od $0.99 do $2.99 w zależności od wartości zakupu w dolarach.

Najbardziej znaną i najczęściej używaną giełdą kryptowalut w Stanach Zjednoczonych jest Coinbase. Coinbase została założona w 2012 roku, nie długo po wydaniu kodu Bitcoina w 2009 roku, i jest w pełni regulowaną i licencjonowaną giełdą kryptowalutową.

Zalety:

 • Duży wybór kryptowalut
 • Wyjątkowo prosty interfejs
 • Płynność na bardzo wysokim poziomie

Wady:

 • Wysokie opłaty jeśli nie używasz Coinbase Pro

Podczas gdy przemysł kryptowalutowy jest pełen fałszywych ofert, Coinbase w dużej mierze uniknął wszelkich kontrowersji. Coinbase oferuje niezwykle łatwą w użyciu giełdę, znacznie obniżając barierę wejścia dla inwestycji w kryptowaluty, która zazwyczaj jest postrzegana jako zagmatwana i skomplikowana.

Coinbase oferuje również ubezpieczone portfele depozytowe dla inwestorów i handlowców do przechowywania ich środków. Ważne jest, aby zauważyć, że jeśli konto zostanie naruszone z własnej winy, ubezpieczenie to nie ma zastosowania. Te konta depozytowe są bardzo wygodne dla początkujących użytkowników. Warto pamiętać, że klucze prywatne są własnością giełdy, nie użytkownika.

Dodatkowo, Coinbase oferuje również darmową wersję Coinbase Pro, która ma inną, ale tańszą strukturę opłat i znacznie więcej opcji w zakresie wykresów i wskaźników.

Giełda kryptowalut-Cash App

 • opłaty: Cash App pobiera opłatę za każdą transakcję. Ponadto nalicza opłatę uzależnioną od zmienności cen. Opłaty te zmieniają się w zależności od aktywności rynku.

Cash App to system przelewów pieniężnych peer-to-peer. Ten rodzaj usługi umożliwia użytkownikom dzielenie się jedzeniem, płacenie czynszu współlokatorowi, a nawet robienie zakupów online w sklepach detalicznych, które obsługują Cash App. Cash App może zasadniczo działać jako konto bankowe, a użytkownicy mogą mieć własne karty debetowe Cash App. Usługa ta jest bardzo wygodna.

Zalety:

 • Przekazywanie środków w systemie peer-to-peer
 • Niezwykle prosty interfejs

Wady:

 • 3% opłaty przy wysyłaniu pieniędzy za pośrednictwem połączonej karty kredytowej
 • Limit wypłaty $2,000 wartości Bitcoin co 24 godziny i $5,000 co 7 dni

Cash App pozwala również swoim użytkownikom na inwestowanie w akcje, ETF-y i kryptowaluty w podobny sposób, jak robi to Robinhood. Interfejs mobile-first, z którego korzysta ta giełda, jest bardzo łatwy do rozgryzienia i użycia, co czyni go idealnym dla początkującego inwestora.

Chociaż oferuje system płatności jak Venmo i platformę inwestycyjną jak Robinhood, Cash App różni się tym, że pozwala użytkownikowi na wycofanie inwestycji kryptowalutowych do własnego portfela. Jest to główny powód, dla którego wybrałem Cash App ponad Robinhood jako najlepszą opcję dla początkujących, którzy chcą kupić Bitcoin.

Możliwość wycofania kryptowaluty z wymiany jest niezwykle ważna w społeczności kryptowalutowej. Z Robinhood możesz inwestować i handlować kryptowalutami, ale nie możesz ich wycofać i wydać, jak chcesz. Wielu w społeczności kryptowalutowej odnosi się do tej koncepcji jako „nie twoje klucze, nie twoja moneta”. Oznacza to, że jeśli nie posiadasz kluczy prywatnych do portfela, w którym przechowywane są monety, nie możesz mówić o tych monetach jako o własności.

Giełda kryptowalut-Binance

 • Opłaty: 0,1% dla strony przyjmującej i 0,1% dla strony wykonującej. Zmniejsza się to wraz z wielkością transakcji do 0,02% dla obu stron transakcji. Korzystanie z rodzimej kryptowaluty Binance, BNB, obniża opłaty o 25%.

Giełda Binance to giełda założona w 2017 roku. Binance oferuje ponad 100 różnych par handlowych między różnymi kryptowalutami. Oferuje kilka par fiat-crypto, ale większość jego par jest między kryptowalutami.

Zalety:

 • Niższe opłaty niż na innych powszechnie używanych giełdach
 • Duży wybór kryptowalut i par handlowych

Wady:

 • Przeznaczenie dla bardziej zaawansowanych użytkowników

Obecnie Binance dominuje w globalnej przestrzeni wymiany, stanowiąc znaczną część wolumenu handlu kryptowalutami. Giełda pozwala na bezpośredni zakup wybranej liczby kryptowalut za pomocą karty kredytowej lub debetowej. Dozwolone są depozyty przy użyciu 12 innych walut fiat, w tym euro.

Binance najlepiej nadaje się dla osób, które chciałyby handlować lub inwestować w mniej znane altcoiny. Na przykład, Coinbase oferuje 46 różnych kryptokursów do handlu, podczas gdy Binance ma ponad 50. Może się wydawać, że jest to niewielka różnica, ale każda moneta oferuje użytkownikom więcej możliwości. Binance jest idealną giełdą dla każdego, kto chciałby handlować altcoinami lub każdego, kto chce bardziej zaawansowanych wykresów niż te oferowane przez większość innych giełd.

Giełda Kryptowalut-Bisq

 • Opłaty: Opłaty za handel są płatne w BTC lub BSQ (rodzima kryptowaluta sieci). Przy wykonywaniu opłat za pomocą Bitcoin, koszt handlu jednym Bitcoin wynosi 0,10% po stronie tworzącego i 0,70% po stronie biorącego. Kiedy płacisz za opłaty w BSQ, opłata za wymianę jednego Bitcoina wynosi 0,05% po stronie tworzącego i 0,35% po stronie biorącego.

Założeniem samego Bitcoina jest to, że daje on otwarty i wolny dostęp do jednostki rozliczeniowej. Produkty bankowe, takie jak konto czekowe lub oszczędnościowe, są dostępne tylko wtedy, gdy masz legalnie potwierdzoną identyfikację wydaną przez rząd. W przypadku Bitcoin, nie jest to konieczne. Dostęp do niego jest możliwy bez względu na narodowość czy lokalizację, i to bez żadnej identyfikacji.

Zalety:

 • Platforma jest zdecentralizowana
 • 30 różnych opcji płatności
 • Aplikacja mobilna dla systemów Android i iOS

Wady:

 • Szybkość transakcji może być powolna, w zależności od metody płatności
 • Wolumen transakcji może być niski

Podczas gdy wielu twierdzi, że taka dostępność otwiera możliwości dla działalności przestępczej (to samo można powiedzieć o używaniu gotówki), natychmiast daje ona również jednostki rozliczeniowe osobom w krajach o mniej rozwiniętym systemie bankowym. Są miliony ludzi na świecie, którzy nie mają dostępu do kont bankowych lub środków handlowych, ponieważ ich kraje mogą nie mieć odpowiedniej infrastruktury finansowej, lub osoby te mogą nie mieć rządowych dokumentów tożsamości. Bitcoin, używany w tandemie ze zdecentralizowaną wymianą, taką jak Bisq, może być dobrym rozwiązaniem w tych przypadkach.

Bisq jest oprogramowaniem do pobrania i zdecentralizowaną wymianą Bitcoin i kryptowalut w systemie peer-to-peer. Oznacza to, że Bisq nie ma centralnego punktu awarii i nie może zostać usunięty, podobnie jak sam Bitcoin. Bisq jest non-custodial, co oznacza, że nikt inny niż użytkownik nie dotyka ani nie kontroluje funduszy użytkownika. Różni się to od scentralizowanych giełd, takich jak Coinbase, ponieważ Coinbase kontroluje fundusze użytkownika na koncie depozytowym, do którego użytkownik nie ma kluczy prywatnych. W tym scenariuszu, Coinbase ma prawo do przejęcia twoich funduszy, jeśli uzna, że aktywność na twoim koncie jest podejrzana, niezależnie od tego, czy działalność jest faktycznie nielegalna w twojej lokalizacji.

Bisq jest przeznaczony dla każdego, kto ma komputer lub smartfon. Ponieważ nie ma procesu rejestracji lub zasady KYC (Know Your Customer), to czyni go idealnym dla tych, którzy szukają prywatności, dysydentów żyjących w opresyjnym reżimie lub każdego, kto nie posiada żadnej identyfikacji wydanej przez rząd.

Bisq oferuje handel kilkoma różnymi walutami fiat, w tym USD, a także Bitcoin i kilkoma innymi kryptowalutami. Jego zdecentralizowana i peer-to-peer charakterystyka może oznaczać niskie wolumeny handlu i wolniejsze transakcje, ale dla niektórych jest to tego warte.

5 ( 2 recenzji)

2 komentarze do “Która giełda Kryptowalut jest najlepsza?”

Dodaj komentarz